piątek, 13 września 2013

Kurczak tikka masala i chlebki naan

Nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Niestety tego nie unikniemy, ale zawsze możemy się pocieszyć jedzeniem :) Co Wy najczęściej jadacie o tej porze roku? U mnie królują gulasze i dania jednogarnkowe, a także curry. A gdy już jesteśmy przy kuchni hinduskiej, to nie możemy zapomnieć o... tikka masala! To danie z kurczaka w sosie pomidorowo-śmietanowym z aromatycznymi przyprawami. Co ciekawe, dowiedziałam się ostatnio, że wcale nie jest to danie kuchni indyjskiej. Wymyślili je Brytyjczycy inspirując się kuchnią hinduską i nepalską (zapewne to sprawka hinduskich imigrantów). Ciekawe czy Hindusi je jadają? Ja owszem i bardzo lubię, a że indyjskie restauracje do najtańszych nie należą, to warto je czasem przyrządzić w domu. Do tego ryż basmati lub chlebki naan, które również możemy przygotować. Zdecydowanie polecam na długie jesienne wieczory!

Nie przerażajcie się ilością składników - warto zrobić większą porcję :) Polecam jednego dnia zjeść to danie z chlebkami naan, a drugiego zabrać do pracy z ryżem.

Kurczak tikka masala

Składniki:
(na 4-5 porcji)
ok. 1 kg  piersi z kurczaka (można zastąpić indykiem)
250 ml jogurtu naturalnego
3 ząbki czosnku
1 łyżka garam masala
słodka papryka, kurkuma (po ok. 1 łyżeczce) 
sól, pieprz

2 cebule
2 dojrzałe pomidory
1 puszka pomidorów krojonych (można dać więcej świeżych)
olej lub oliwa do smażenia
3 łyżki koncentratu pomidorowego
100 ml śmietany kremówki
2 ząbki czosnku
po ok. 1 łyżeczce: garam masala, kurkuma, słodka papryka
po ok. 1/2 łyżeczki: ostra papryka, mielony imbir, cynamon
sól, pieprz
1 łyżeczka octu balsamicznego (lub winnego)
2-3 łyżki roztopionego masła

Przygotowanie:
Pierś kurczaka pokroić w kostkę, a następnie zamarynować w jogurcie i przyprawach. Odstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Z pomidorów usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Cebulę również pokroić. Kurczaka partiami podsmażać na patelni i przełożyć do garnka. Następnie zeszklić cebulę, a pomidory szybko podsmażyć na dużym ogniu. Dodać do kurczaka. W garnku zalać wszystko zalewą z pomidorów z puszki. Dodać koncentrat pomidorowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, ocet, przyprawy i śmietanę. Pogotować na małym ogniu około 15 minut. Na sam koniec dodać roztopione masło i wymieszać. Podawać z jogurtem i ryżem basmati lub chlebkami naan (przepis poniżej). Można posypać świeżą kolendrą.


Chlebki butter naan

Składniki:
1 i 1/4 szklanki mąki
1 łyżeczka suszonych drożdży
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
4 łyżki jogurty naturalnego
3 łyżki mleka
2 łyżki oliwy z oliwek
3-4 łyżki roztopionego masła
ew. trochę wody (w zależności od konsystencji ciasta)

Przygotowanie:
Składniki poza masłem dokładnie ze sobą wymieszać i ugnieść. Gdy ciasto jest zbyt gęste dodać odrobinę wody - konsystencja powinna być dość luźna, ale możliwa do formowania. Odstawić do wyrośnięcia na około 40-50 min. Piekarnik rozgrzać do 230 st. C. Ciasto podzielić na kilka części i uformować w owalne placki (można rozwałkować lub po prostu rozciągnąć). Piec około 7-10 minut, w międzyczasie posmarować roztopionym masłem. Sprawdzać, aby się nie przypaliły. Po wyjęciu z piekarnika ponownie posmarować masłem z obydwu stron. Można również posypać czosnkiem, czarnuszką lub ulubionymi ziołami. Smacznego!

niedziela, 1 września 2013

Wegetariańskie lasagne z cukinii

Co by tu zjeść na lekki obiad? ... Maciek wymyślił: "A jakby tak użyć cukinii zamiast makaronu lasagne i przełożyć szpinakiem i sosem pomidorowym?" - W życiu bym się nie spodziewała, że mężczyzna, typowy mięsożerca wpadnie na taki pomysł! A jednak! Tak więc powstał pomysł, który później przerodził się w przepyszne danie. Ta "lasagne" wymaga sporo czasu, dlatego najlepiej podzielić się zadaniami i robić ją wspólnie... with Love :)

Zapraszam!


Wegetariańskie lasagne z cukinii ze szpinakiem i sosem pomidorowym

Składniki:
3 dość duże cukinie
2 kulki sera mozzarella (można użyć więcej)
olej rzepakowy do smażenia
odrobina bułki tartej do posypania

sos pomidorowy:
1 cebula
kartonik passaty (przecieru pomidorowego)
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka harrisy (pasty z chilli, można pominąć lub zastąpić suszonym chilli)
sól, pieprz
szczypta cukru
suszone zioła (u mnie oregano, bazylia i tymianek)
szczypta cukru

nadzienie szpinakowe:
2 paczki mrożonego szpinaku (po 400 g)
ser twarogowy typu włoskiego (można zastąpić ricottą lub zwykłym twarogiem)
3 ząbki czosnku
sól, pieprz
gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Zaczynamy od sosu pomidorowego: Cebulę posiekać i zeszklić w garnku lub rondelku. Dodać drobno posiekany czosnek i harrisę. Przesmażyć przez ok. 3 minuty. Dodać przecier pomidorowy i doprowadzić do wrzenia. Doprawić do smaku i zostawić pod przykryciem na małym ogniu.

Szpinak wrzucić na rozgrzaną patelnię i poczekać aż się rozmrozi. Odparować wodę. Przyprawić i dodać drobno posiekany/pokruszony ser.

Cukinię przekroić na pół, a następnie wzdłuż w plastry. Obsmażyć szybko na patelni.

Układamy "lasagne" - Kolejne warstwy: odrobina sosu pomidorowego, cukinia, mozzarella, szpinak, cukinia, sos pomidorowy, mozzarella. Posypujemy odrobiną bułki tartej.

Piekarnik nastawiamy na 180 st. C z termoobiegiem i pieczemy 15 minut. Po tym czasie nastawiamy grzałkę górną na 220 st. C i pieczemy jeszcze ok. 10 minut, aby wierzch się przyrumienił. Przed krojeniem warto poczekać aż lasagne się trochę ostudzi, a najlepiej potem zostawić ją na noc w lodówce. Smacznego!


Dodatkowe sugestie:
Sos można zrobić ze świeżych pomidorów lub z puszki.
Zamiast cukinii z powodzeniem można użyć bakłażana, a do szpinaku dodać fetę zamiast twarogu.