środa, 5 grudnia 2012

Quinoa z warzywami

Quinoa nazywana też komosą ryżową jest prawdopodobnie najzdrowszym ziarnem jakie znamy. Posiada duże ilości pełnowartościowego białka, dzięki czemu jest świetnym pożywieniem dla wegan i wegetarian. Dodatkowo zawiera też wapno, żelazo, fosfor, witaminę E i witaminy z grupy B. Jako roślina pochodzi z Ameryki Południowej i niegdyś stanowiła pożywienie Inków i Azteków. Obecnie jest jeszcze mało popularna w Europie, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Co ciekawe, rok 2013 został uznany przez ONZ Rokiem Quinoa. Oznacza to, że jest ona na tyle wartościowa żeby się nią zainteresować i wprowadzić do codziennego menu.

Swoją paczuszkę komosy ryżowej kupiłam w sklepie ze zdrową żywnością
i zapłaciłam około 7 zł za 200 g. Ponieważ sama nie znam tego składnika zbyt dobrze postanowiłam przyrządzić go uniwersalnie z dodatkiem smażonych warzyw, które akurat miałam w domu. Podobnie jak w przypadku kaszy jaglanej można
to danie podać samodzielnie lub jako dodatek do mięsa, a także zabrać
do pracy na lunch.

Smażona quinoa z warzywami

Składniki:
1 szklanka suchej quinoi (komosy ryżowej)
2 szklanki wody
1/2 kostki bulionowej warzywnej lub drobiowej
1 duża papryka (czerwona lub żółta)
1 marchewka
1 por
3 ząbki czosnku
mała puszka groszku konserwowego
garść szczypioru
1 łyżeczka octu balsamicznego
1 łyżka soku z cytryny
pieprz
ostra mielona papryka
oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Szklankę komosy ryżowej zalać w garnku dwiema szklankami wody. Wrzucić pół kostki bulionowej. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 10-15 minut. Po tym czasie zostawić pod przykryciem, aby wchłonęła resztę wody. Paprykę, marchewkę i pora pokroić w drobną kostkę. Na mocno rozgrzaną oliwę wrzucić paprykę i marchewkę. Gdy warzywa się zrumienią dorzucić pora,
a następnie przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać ocet balsamiczny i smażyć jeszcze przez chwilę aż warzywa lekko się skarmelizują. Posiekać szczypior
i dodać do warzyw razem z groszkiem z puszki. Ugotowaną komosę ryżową przełożyć na patelnie i dokładnie wymieszać z warzywami. Przyprawić sokiem z cytryny, pieprzem i papryką. Podawać.

Dodatkowe sugestie:
Do tego dania możemy użyć dowolnych warzyw, które akurat mamy w domu. Świetnie będzie pasować cukinia lub bakłażan. Można też dodać odrobinę chilli lub świeże zioła.

3 komentarze:

  1. Na oliwie z oliwek nie powinno się smażyć, ani tym bardziej jej mocno rozgrzewać, bo traci wszystkie swoje właściwości, za które jest tak ceniona. Olej rzepakowy lepiej znosi wysokie temperatury i bardziej nadaje się do smażenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, jednak wszystko zależy od tego w jakiej temperaturze smażymy oraz jakiej oliwy używamy. Ja często mieszam olej rzepakowy z oliwą, aby podwyższyć temperaturę spalania.

      Usuń
  2. Do smażenia używajcie taniego oleju. Oliwa wytłaczana na zimno, i tak zostanie w wysokiej temperaturze zmarnowana.

    OdpowiedzUsuń