piątek, 25 października 2013

Penne carbonara... with Love :)

Dziś Światowy Dzień Makaronu, więc jak mogłabym nie dodać jakiegoś przepisu z makaronem w roli głównej. Nieprzypadkowo trafiło akurat na sos carbonara, ponieważ jest to ukochany sos mojego ukochanego :) Z resztą, moja siostra też je uwielbia, więc nie da się ukryć, że niezależnie od tego dla kogo bym zrobiła to danie, to zawsze będzie with Love.


Penne carbonara

Składniki:
(na dwie porcje)
250 g makaronu penne (można zastąpić spaghetti lub tagliatelle)
kilka plasterków wędzonego boczku (ok 100 g)
3 żółtka
ok 150 ml śmietany 30% tłuszczu
garść startego parmezanu
świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:
Boczek pokroić w większą kostkę. Żółtka, śmietanę i ponad połowę parmezanu wymieszać razem, dodać pieprz. Makaron ugotować al dente. Na suchej patelni podsmażyć boczek i wytopić tłuszcz. Dorzucić makaron. Wyłączyć gaz, a następnie dodać mieszankę żółtek, śmietany i parmezanu, dokładnie wymieszać. Nałożyć i posypać pozostałym parmezanem, ja również posypałam bazylią. Wesołego Dnia Makaronu! :)



Światowy Dzień Makaronu 2013 - 25 października

piątek, 13 września 2013

Kurczak tikka masala i chlebki naan

Nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Niestety tego nie unikniemy, ale zawsze możemy się pocieszyć jedzeniem :) Co Wy najczęściej jadacie o tej porze roku? U mnie królują gulasze i dania jednogarnkowe, a także curry. A gdy już jesteśmy przy kuchni hinduskiej, to nie możemy zapomnieć o... tikka masala! To danie z kurczaka w sosie pomidorowo-śmietanowym z aromatycznymi przyprawami. Co ciekawe, dowiedziałam się ostatnio, że wcale nie jest to danie kuchni indyjskiej. Wymyślili je Brytyjczycy inspirując się kuchnią hinduską i nepalską (zapewne to sprawka hinduskich imigrantów). Ciekawe czy Hindusi je jadają? Ja owszem i bardzo lubię, a że indyjskie restauracje do najtańszych nie należą, to warto je czasem przyrządzić w domu. Do tego ryż basmati lub chlebki naan, które również możemy przygotować. Zdecydowanie polecam na długie jesienne wieczory!

Nie przerażajcie się ilością składników - warto zrobić większą porcję :) Polecam jednego dnia zjeść to danie z chlebkami naan, a drugiego zabrać do pracy z ryżem.

Kurczak tikka masala

Składniki:
(na 4-5 porcji)
ok. 1 kg  piersi z kurczaka (można zastąpić indykiem)
250 ml jogurtu naturalnego
3 ząbki czosnku
1 łyżka garam masala
słodka papryka, kurkuma (po ok. 1 łyżeczce) 
sól, pieprz

2 cebule
2 dojrzałe pomidory
1 puszka pomidorów krojonych (można dać więcej świeżych)
olej lub oliwa do smażenia
3 łyżki koncentratu pomidorowego
100 ml śmietany kremówki
2 ząbki czosnku
po ok. 1 łyżeczce: garam masala, kurkuma, słodka papryka
po ok. 1/2 łyżeczki: ostra papryka, mielony imbir, cynamon
sól, pieprz
1 łyżeczka octu balsamicznego (lub winnego)
2-3 łyżki roztopionego masła

Przygotowanie:
Pierś kurczaka pokroić w kostkę, a następnie zamarynować w jogurcie i przyprawach. Odstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Z pomidorów usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Cebulę również pokroić. Kurczaka partiami podsmażać na patelni i przełożyć do garnka. Następnie zeszklić cebulę, a pomidory szybko podsmażyć na dużym ogniu. Dodać do kurczaka. W garnku zalać wszystko zalewą z pomidorów z puszki. Dodać koncentrat pomidorowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, ocet, przyprawy i śmietanę. Pogotować na małym ogniu około 15 minut. Na sam koniec dodać roztopione masło i wymieszać. Podawać z jogurtem i ryżem basmati lub chlebkami naan (przepis poniżej). Można posypać świeżą kolendrą.


Chlebki butter naan

Składniki:
1 i 1/4 szklanki mąki
1 łyżeczka suszonych drożdży
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
4 łyżki jogurty naturalnego
3 łyżki mleka
2 łyżki oliwy z oliwek
3-4 łyżki roztopionego masła
ew. trochę wody (w zależności od konsystencji ciasta)

Przygotowanie:
Składniki poza masłem dokładnie ze sobą wymieszać i ugnieść. Gdy ciasto jest zbyt gęste dodać odrobinę wody - konsystencja powinna być dość luźna, ale możliwa do formowania. Odstawić do wyrośnięcia na około 40-50 min. Piekarnik rozgrzać do 230 st. C. Ciasto podzielić na kilka części i uformować w owalne placki (można rozwałkować lub po prostu rozciągnąć). Piec około 7-10 minut, w międzyczasie posmarować roztopionym masłem. Sprawdzać, aby się nie przypaliły. Po wyjęciu z piekarnika ponownie posmarować masłem z obydwu stron. Można również posypać czosnkiem, czarnuszką lub ulubionymi ziołami. Smacznego!

niedziela, 1 września 2013

Wegetariańskie lasagne z cukinii

Co by tu zjeść na lekki obiad? ... Maciek wymyślił: "A jakby tak użyć cukinii zamiast makaronu lasagne i przełożyć szpinakiem i sosem pomidorowym?" - W życiu bym się nie spodziewała, że mężczyzna, typowy mięsożerca wpadnie na taki pomysł! A jednak! Tak więc powstał pomysł, który później przerodził się w przepyszne danie. Ta "lasagne" wymaga sporo czasu, dlatego najlepiej podzielić się zadaniami i robić ją wspólnie... with Love :)

Zapraszam!


Wegetariańskie lasagne z cukinii ze szpinakiem i sosem pomidorowym

Składniki:
3 dość duże cukinie
2 kulki sera mozzarella (można użyć więcej)
olej rzepakowy do smażenia
odrobina bułki tartej do posypania

sos pomidorowy:
1 cebula
kartonik passaty (przecieru pomidorowego)
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka harrisy (pasty z chilli, można pominąć lub zastąpić suszonym chilli)
sól, pieprz
szczypta cukru
suszone zioła (u mnie oregano, bazylia i tymianek)
szczypta cukru

nadzienie szpinakowe:
2 paczki mrożonego szpinaku (po 400 g)
ser twarogowy typu włoskiego (można zastąpić ricottą lub zwykłym twarogiem)
3 ząbki czosnku
sól, pieprz
gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Zaczynamy od sosu pomidorowego: Cebulę posiekać i zeszklić w garnku lub rondelku. Dodać drobno posiekany czosnek i harrisę. Przesmażyć przez ok. 3 minuty. Dodać przecier pomidorowy i doprowadzić do wrzenia. Doprawić do smaku i zostawić pod przykryciem na małym ogniu.

Szpinak wrzucić na rozgrzaną patelnię i poczekać aż się rozmrozi. Odparować wodę. Przyprawić i dodać drobno posiekany/pokruszony ser.

Cukinię przekroić na pół, a następnie wzdłuż w plastry. Obsmażyć szybko na patelni.

Układamy "lasagne" - Kolejne warstwy: odrobina sosu pomidorowego, cukinia, mozzarella, szpinak, cukinia, sos pomidorowy, mozzarella. Posypujemy odrobiną bułki tartej.

Piekarnik nastawiamy na 180 st. C z termoobiegiem i pieczemy 15 minut. Po tym czasie nastawiamy grzałkę górną na 220 st. C i pieczemy jeszcze ok. 10 minut, aby wierzch się przyrumienił. Przed krojeniem warto poczekać aż lasagne się trochę ostudzi, a najlepiej potem zostawić ją na noc w lodówce. Smacznego!


Dodatkowe sugestie:
Sos można zrobić ze świeżych pomidorów lub z puszki.
Zamiast cukinii z powodzeniem można użyć bakłażana, a do szpinaku dodać fetę zamiast twarogu.

wtorek, 30 lipca 2013

Domowa granola, czyli śniadanie mistrzów

Nie ma nic lepszego niż domowe musli. Te, które kupujemy w sklepie charakteryzują się duuuużą ilością cukru i rodzynek (za którymi osobiście nie przepadam). Natomiast, gdy robimy je sami, możemy wrzucić wszystko, na co mamy ochotę i co najbardziej lubimy. Co więcej, możemy zrobić zdrowszą wersję bez dodatku cukru i chemii. W mojej wersji znajdziecie mnóstwo zdrowych pyszności, ale i tak możecie dowolnie pozamieniać składniki. Smacznego!

Domowa granola z migdałami, morelami i żurawiną

Składniki:
1 szklanka płatków orkiszowych
1 szklanka płatków owsianych
3/4 szklanka otrębów (u mnie mieszane)
1/2 szklanki siemienia lnianego (ziarna)
3 łyżki siemienia lnianego mielonego
3/4 szklanki migdałów
1/4 szklanki orzechów nerkowca
1/2 szklanki suszonych moreli
1/2 szklanki suszonej żurawiny

4-5 łyżek miodu lub syropu z agawy (u mnie pół na pół)
1/2 szklanki ciepłej wody
2 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (można pominąć)
1/2 szklanki soku pomarańczowego

Przygotowanie:
Migdały i orzechy posiekać. To samo zrobić z suszonymi morelami. Miód lub syrop z agawy rozpuścić w wodzie, dodać olej, sok pomarańczowy i ekstrakt waniliowy. Suche składniki połączyć ze sobą, a następnie dodać mokre i dokładnie wymieszać. Powstałą masę rozłożyć równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 st. C i zmniejszyć temperaturę do 160 st. Piec około 30-40 minut, co kilka minut mieszając. Trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Dodatkowe sugestie
Sok pomarańczowy możecie zastąpić innym, ulubionym sokiem lub zupełnie z niego zrezygnować dodając więcej wody. Do smaku możecie dodać również cynamon.


niedziela, 21 lipca 2013

Domowe masło orzechowe

Na szybkie śniadanie nie ma nic lepszego niż kanapka z pełnoziarnistego chleba z masłem orzechowym i odrobiną ulubionego dżemu. Natomiast, gdy mamy więcej czasu, polecam naleśniki z masłem orzechowym, bananami i cynamonem... mmm...

Masło orzechowe to jeden z moich ulubionych smaków świata (zaraz obok czekolady i bananów ;) ). Niektórzy uważają, że jest mdłe albo po prostu za nim nie przepadają, a ja je kocham. Jeżeli Wy też lubicie, koniecznie spróbujcie zrobić je sami. To naprawdę proste, a efekt jest powalający.
Domowe masło orzechowe

Składniki:
380 g orzeszków ziemnych (prażonych, niesolonych)
5-6 łyżek oleju rzepakowego lub słonecznikowego
2-3 łyżeczki miodu lub syropu z agawy
1/2 łyżeczki soli (można dać więcej)

Przygotowanie:
Orzechy wsypać do blendera i dodać olej. Miksować aż masa będzie w miarę gładka. Warto przerywać co chwilę, aby blender się nie przegrzał. Posolić i posłodzić do smaku. Zmiksować ponownie do uzyskania gładkiej konsystencji. Gdy masło wyjdzie za gęste, można dodać więcej oleju. Smacznego!

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Ciasto truskawowe dla taty

Jak zapewne wiecie w niedzielę był Dzień Ojca. Idąc w odwiedziny do rodziców, planowałam z tej okazji wstąpić do cukierni i kupić jakieś pyszności (w końcu, to po tacie odziedziczyłam miłość do słodyczy), ale stwierdziłam, że nie ma nic lepszego niż własnoręcznie zrobiony prezent. Stąd właśnie wzięło się to ciasto. Inspiracje zaczerpnęłam z Kwestii Smaku, ale oczywiście wprowadziłam trochę swoich modyfikacji.

Ciasto, ponieważ pieczone z miłością, wyszło boskie. Wszyscy chwalili, a tata szczególnie :)


Ciasto jogurtowe z truskawkami

Składniki:
1 kg truskawek
150 g masła
1 szklanka cukru (u mnie pół na pół z trzcinowym)
cukier waniliowy
5 jajek
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki orkiszowej pełnoziarnistej (można użyć tylko pszennej)
mały jogurt naturalny (170-180 g)
2 łyżki mielonego siemienia lnianego
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
cukier puder do dekoracji

Kruszonka:
100 g masła
0,75 szklanki mąki
0,25 szklanki cukru

Przygotowanie:
Przygotowujemy kruszonkę: Masło stopić w garnuszku na małym ogniu, dodać cukier, a następnie mąkę i wymieszać. Odstawić. Truskawki umyć i pozbyć się szypułek, większe przekroić na połówki. Piekarnik nagrzać do 180 st. C, formę wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem. W dużej misce ucierać masło z cukrem. Następnie stopniowo dodawać jajka. Miksować masę aż będzie puszysta. Dodać jogurt, mąkę z proszkiem do pieczenia, siemię lniane i ekstrakt waniliowy. Mieszać do połączenia składników. Wylać ciasto na formę, ułożyć truskawki i posypać kruszonką. Piec ok. 60 min. Udekorować cukrem pudrem.

Ja upiekłam dwa mniejsze ciasta - jedno w formie na tartę, a drugie w keksówce, ale można użyć jednej większej prostokątnej formy.

Dodatkowe sugestie:
Oczywiście ciasto można upiec z innymi sezonowymi owocami np. morelami, śliwkami czy jagodami.

czwartek, 20 czerwca 2013

Szparagowa carbonara

Sezon szparagowy już się kończy, ale jak ostał się jeszcze jakiś pęczek, to mam dla Was fajny przepis. Szybki i prosty makaron zainspirowany klasyczną carbonarą jednak ze szparagami w roli głównej. Zapraszam!


Szparagowa carbonara

Składniki:
(na dwie porcje)
kilka zielonych szparagów (użyłam prawie cały pęczek)
ok 250 g makaronu (u mnie razowe świderki, ale lepiej sprawdzi się spaghetti lub tagliatelle)
2 żółtka
ok 100 ml śmietany 30%
garść startego parmezanu
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
oliwa z oliwek
kilka listów świeżej bazylii (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Makaron ugotować al dente. Szparagi opłukać, odłamać końce i pokroić pod kątem na około 3-centymetrowe kawałki. W garnku zagotować wodę w solą i odrobiną cukru. Wrzucić szparagi bez główek i gotować około 2-3 minuty. Po tym czasie dorzucić główki szparagów i gotować jeszcze 4 minuty. W miseczce rozbełtać żółtka, dodać śmietanę, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i parmezan. Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy i wrzucić szparagi. Dodać makaron i poczekać aż wszystko dobrze się ogrzeję. Gdy makaron ze szparagami będzie mocno ciepły wyłączyć gaz i dodać śmietanę z żółtkami. Dokładnie wymieszać. Można udekorować świeżą bazylią i dodatkowym parmezanem. Smacznego!

wtorek, 18 czerwca 2013

Hummus

W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na hummus. Ten poniższy poznałam będąc na warsztatach u egipskiego taty Fatimy prowadzącej Piekiernik. Robiliśmy wtedy również inne potrawy kuchni arabskiej np. falafel, który bardzo mi smakował, ale nie miałam okazji powtórzyć go w domu.

Mój przepis na hummus, jak to zwykle bywa z pastami, jest niezwykle prosty - wystarczy wrzucić wszystko do blendera. Jedyną trudnością jest kupienie pasty tahin. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, co prawda jest dosyć droga, ale naprawdę warto, ponieważ jest pyszna! I można z niej zrobić chałwowe ciasteczka ;)

Hummus

Składniki:
puszka ciecierzycy
3 łyżki pasty tahin (tahini)
2-3 ząbki czosnku
ok 1/2 szklanki oliwy z oliwek lub więcej
małe opakowanie jogurtu naturalnego (180 g, może być jogurt grecki)
sok z połowy cytryny
sól, pieprz

Przygotowania:
Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę za pomocą blendera lub malaksera. Hummus zaraz po zrobieniu powinien być dość rzadki, a gdy będziemy go przechowywać w lodówce zgęstnieje (o wiele lepiej też smakuje następnego dnia). Podawać z pieczywem lub warzywami.

piątek, 19 kwietnia 2013

Zapiekanka ziemniaczana z sosem beszamelowym

Oj tak dawno mnie tu nie było... Nie będę się tłumaczyć, ale postaram się być nieco bardziej regularna :)

Tymczasem zapraszam na zapiekankę ziemniaczaną. Przepis dość długo czekał na opublikowanie, ale w końcu się doczekał.
Zapiekanka jest łatwa w wykonaniu i niedroga. Sos beszamelowy dodaje jej wykwintności, ale możecie z niego zrezygnować lub zastąpić zwykłą śmietaną.
Jak zwykle, pełna dowolność! Zapraszam!


Zapiekanka mięsno-ziemniaczana z sosem beszamelowym

Składniki:
500g mięsa mielonego z łopatki lub z szynki
2 duże cebule
4 ząbki czosnku
około 1/2 kg ziemniaków (z tych, które zostały zrobiliśmy chipsy :) )
5 łyżek koncentratu pomidorowego
słodka papryka
suszony majeranek i cząber
odrobina świeżego tymianku i rozmarynu
pieprz
oliwa z oliwek
1/2 kostki bulionowej warzywnej Bio
1/2 szklanki gorącej wody
około 1 szklanka startego sera zółtego
2 łyżki bułki tartej

na sos beszamelowy:
łyżka masła
łyżka mąki pszennej
mleko (do odpowiedniej konsystencji, u mnie około 1,5 szklanki)
sól, pieprz, starta gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i pokroić na cienkie plasterki. Mięso podsmażyć na patelni, przyprawić słodką papryką. Dorzucić posiekaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zeszklić cebulę, a następnie dodać koncentrat pomidorowy. Kostkę bulionową rozpuścić w połowie szklanki gorącej wody i dodać do mięsa z cebulą. Przyprawić ziołami i dusić jeszcze przez chwilę. Przygotować sos beszamelowy: Na patelni rozpuścić łyżkę masła i dodać mąkę. Następnie stopniowo dodawać mleko, cały czas mieszając aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji (dość gęstej). W naczyniu żaroodpornym ułożyć warstwę ziemniaków, a na to mięso. Posypać całość żółtym serem i ułożyć następną warstwę ziemniaków, mięsa i sera. Jako ostatnią warstwę ułożyć ziemniaki i polać sosem beszamelowym. Całość posypać resztą startego sera i bułką tartą. Piec w temperaturze 180 st. C przez około 1 godzinę.
Dodatkowe sugestie:
Gdy po ułożeniu wszystkich warstw zapiekanki okaże się, że mamy za dużo ziemniaków można z nich zrobić chipsy. W tym celu smażymy ziemniaczane krążki na głębokim tłuszczu lub pieczemy w piekarniku w wysokiej temperaturze. Przyprawiamy solą, słodką papryką, chilli lub ziołami.

niedziela, 6 stycznia 2013

Pikantne lasagne z mięsem wołowym i mozzarellą

Lasagne to jedno z moich ulubionych dań, więc dość często ją robię. Zazwyczaj robię klasyczne lasagne bolognese z sosem beszamelowym, jednak tym razem odrobinę ją zmodyfikowałam. Często eksperymentuję z moim ukochanym sosem bolognese i Wam też polecam. Można dodać ostre papryczki, jak ja, suszone pomidory albo nietypowe warzywa np. paprykę lub cukinię. Spróbujcie, a na pewno wyjdzie coś dobrego.
Pikantne lasagne z mięsem wołowym i mozzarellą

Składniki:
500 g mielonego mięsa wołowego (najlepiej zmielić samemu)
2 duże cebule
1 czerwona papryka
1 mała papryczka chilli lub kilka małych piri piri (u mnie piri piri ze słoika)
3 ząbki czosnku
makaron do lasagne (ilość w zależności od użytej formy)
2 kulki sera mozzarella
ok 180-200 g koncentratu pomidorowego
1 dojrzały pomidor
2 łyżki zielonego pesto (można zastąpić świeżą bazylią)
sól, pieprz
słodka i ostra papryka, oregano, majeranek, bazylia
2 łyżki bułki tartej
olej rzepakowy

Przygotowanie:
Cebulę i paprykę drobno posiekać i zeszklić na patelni. Dodać posiekane ostre papryczki oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Zeszklone warzywa przełożyć
do rondelka, a następnie przysmażyć mięso przyprawiając je słodką i ostrą papryką. Połączyć składniki, dodać koncentrat pomidorowy, drobno posiekanego pomidora, pesto oraz przyprawy. Dusić przez kilka minut. W formie żaroodpornej układać makaron, sos i ser mozzarella pokrojony w plastry. Ułożyć tyle warstw na ile wystarczy składników (u mnie 3 warstwy w wąskiej formie). Ostatnią warstwę sera posypać równomiernie bułką tartą. Piec 30 min w 180 st. C z termoobiegiem,
a następnie jeszcze kilka minut podpiekać z góry. Po wyjęciu z piekarnika poczekać aż przestygnie i podawać.